Jdi na obsah Jdi na menu
 


25. hodina Písemnosti spojené s dodávkami zboží

4. 8. 2009

25. hodina       Písemnosti spojené s dodávkami zboží

Tiskopisy spojené s dodávkami zboží

 

Písemnosti s dopravními organizacemi

 

Pokud prodávající využije pro dopravu zásilky služeb veřejného přepravce(ČD, ČSAD) musí pro něho vyplnit doklad pro přepravu. Jedná se o přesné, úplné a bezchybně vyplňování jednotně připravených formulářů.

Písemnosti s ČD

1.Vozové lístky – k přepravě zásilky je zapotřebí celého vozu. Dokladem je čtyřdílný nákladní list.

2.Spěšniny  - jsou to menší zásilky do 15kg, které se přepravují v zavazadlových vagonech osobních vlaků. Dokladem je čtyřdílný spěšninový list.

Písemnosti ČSAD

ČSAD soustřeďuje jednotlivé kusové zásilky od různých odesilatelů do skladů svých sběných obvodů. Společně je pak přepravuje do skladišť sběrných obvodů určení a odtud se rozváží jednotlivým příjemcům. Dokladem je pětidílný přepravní list směrné služby ČSAD.

Odvolávka a přepravní dispozice

pokud není objednávka splněna jednorázově, bývá její postupné plnění předmětem dalších písemností, které z technických důvodů se oznamují v jednom dopise kupujícího prodávajícímu. Můžou se použít i přehledné tabulkové formuláře. Zde se sděluje místo určení dodávky, dodatečné informace o obalech popř. jiné náležitosti, které nebyly ve smlouvě přímo dohodnuty.

Odvolávka

je jednostranným příkazem, kterým kupující stanovuje: velikost a termíny dílčích dodávek pro své jednotlivé provozy, sklady nebo datum odebrání zboží ze skladu prodávajícího.

Přepravní dispozice

jedná se o písemnost ve které jde také o jednostranné sdělení, kterým kupujícím stanoví prodávajícím: způsob přepravy zboží, místo určení.

Návěští zásilky

Protože při neočekávané dodávce většího množství zboží najednou by mohly vzniknout potíže s jeho vyložením a uskladněním je u vagónových zásilek prodávající povinen poslat kupujícímu tzv. návěští nebo-li avízo.

 

 

Procvičení dle příkladů z učebnice

 

 

 

 

 

Domácí úkol: opakování učiva ke 3. kontrolní písemné práci

                        vypracování indiv. objednávky dle učebnice

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář