Jdi na obsah Jdi na menu
 


tak něco navíc

Úprava textilních vláken

Sanforizace je kontrolované kompresivní srážení textilií z celulozových vláken (bavlna, len, viskóza atd.). Je to mechanický proces, kterým se dosáhne značného snížení sráživosti při praní.

Na speciálním stroji se textilie pěchuje podélným a příčným směrem za spolupůsobení horkého vlhkého vzduchu.  Textilie prochází mezi gumovým pásem a ohřívaným měděným válcem. Přítlačný válec tiskne gumový pás na měděný válec, pryž se při tom roztahuje a s ní i textilie. Když tlak povolí, gumový pás a zpracovávaný materiál se zkrátí. Zkrácení je tím větší čím silnější je přítlak válce.

Na tomto principu se dají zušlechťovat textilie všeho druhu. Úpravou se zboží prodraží až o 10 %, zároveň se však podstatně zlepší jeho užitné vlastnosti.

Způsoby zušlechťování:

  • U některých druhů technických textilií (např. na součásti aut nebo letadel) se zaručuje sráživost pod 0,3 %
  • Pleteniny (obzvlášť prádlo a lehké vrchní oděvy) se fixují na sráživost pod 7 %. (Např. patent Krumpex fungující na principu rozdílné obvodové rychlosti textilie a nekonečných spirál na sadě pracovních válců)
  • U zařízení Sanfor Plus se po sanforizaci zboží napouští umělou pryskyřicí, aby zvýšila nemačkavost a odpuzování nečistot
  • Sanfor-Set kombinuje snížení sráživosti s usnadněním údržby textilie, které se dosahují s pomocí tekutého čpavku a mercerace

Mercerace je způsob úpravy bavlněných textilií

Působením koncentrovaného louhu sodného vlákna nabobtnají, ledvinovitý průřez se změní na kruhový a délka vlákna se zmenší až o 25 %.Následkem těchto změn mají pak mercerované výrobky vyšší pevnost a afinitu k barvivům, lesk podobný hedvábí a příjemnější omak.. K merceraci se používají nejčastěji výrobní linky s kombinací válcového stroje a rozpínacího rámu..Linka má 3 hlavní díly: Louhovací, stabilizační a prací (neutralizační),. Merceruje se většinou za mokra (metodou „mokré na mokré“). Mercerací se zušlechťují zejména popelíny a damašky. Některé tkaniny a pleteniny se mercerují jen pro zlepšení afinity k barvivům (při nižší koncentraci a kratším působení louhu).

 Mercerace přízí

Technologické podmínky jsou podobné jako u tkanin. Příze se nejčastěji dodává ve formě přaden, která se k mercerování navlékají na nosiče a vypraná a vysušená příze se pak zpravidla přesoukává na konické cívky. Výrobci strojů udávají možnou produkci stroje 130 kg/h a spotřebu louhu 380 g/kg příze.

Mercerování příze se také dá provádět na kontinuálních linkách. Těm se předkládají vály s cca. 1000 nitěmi, které probíhají vedle sebe mercerační linkou a navíjí se jednotlivě na cívky nebo na společný vál. Výroba zde dosahuje cca. 80 kg/h.

Mercerované příze jsou žádané především na šicí nitě a skané příze na ruční pletení a háčkování.

Drogerie

Enzymatický prací prostředek

Univerzální enzymatický prací prostředek se sníženým obsahem fosfátů určen pro praní všech druhů prádla s výjimkou vlny a přírodního hedvábí při teplotách 30-90°C. Je určen pro všechny typy praček i pro ruční praní. Díky obsahu bio-aktivní přísady je  účinný v širokém rozsahu teplot a spolehlivě odstraňuje při teplotách 40-60°C nečistotu bílkovinné povahy, jako jsou např. skvrny od krve, vajec, potu, a jídel.

 

Soda se používá při výrobě skla, papíru a detergentů. Časté je i použití jako prostředku pro vytvoření zásaditého prostředí. V domácnosti je soda používána jako změkčovadlo vody. Váže ionty hořčíku a vápníku za vzniku patřičných nerozpustných uhličitanů. Bez jejího použití by bylo nutné použít nadbytečné množství pracího prostředku..Soda je často používána ve fotografických procesech jako pH regulátor k zajištění stabilního zásaditého prostředí nutného pro správnou funkci vývojek.

 

Lipozomy pronikají až do nejhlubší vrstvy pokožky. Podporují buněčnou aktivitu, zásobují pleť účinnými látkami a zanechávají zářivý vzhled.

Pojmem lipozom se rozumí ( řecky „lipos“=mastný; „soma“=tělo) shluk povrchově aktivních molekul, které mají kulovitý tvar. Jsou složeny ze stejného materiálu jako buněčná membrána ( nejčastěji fosfolipidy). Vyznačují se následujícími vlastnostmi:

  • účinnost - lipozomy dokáží zacílit umístění aktivní substance ( UV filtru) na konkrétní ( zrohovatělou) vrstvu kůže, čímž nasměřují protektivní vlastnosti produktu na žádoucí místo
  • bezpečnost - díky svému cílenému umístění redukují lipozomy permeaci, což snižuje možnou toxickou reakci
  • kosmetická přijatelnost - díky lipozomálnímu charakteru nejsou produkty mastné, nelepí se, mají nízký obsah lipidů a jsou kosmeticky příjemné ( vhodné pro mastnou i suchou kůži)

Navíc ještě hydratují stratum corneum a zlepšují elasticitu kůže.

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář