Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kardamon

5. 8. 2009

Kardamon

 

Kardamon pochází z dalekého východu a je hojně pěstován na Cejlonu.  Je příbuzným zázvoru. Rostlina dorůstá do výšky dvou až tří metrů. Má aromatickou, jakoby citronovou vůni. Je tradiční součástí kari koření.

Kardamon pochází z Přední Indie, kde roste planě ve vlhkých horských lesích, zejména na Malabarském pobřeží. Kromě země svého původu roste kardamon také na Srí Lance a pěstuje se také na Jávě, Antilách a v Guatemale.

Kardamon obecný je vytrvalá, 2 - 4m vysoká rostlina vyrůstající z tlustého masitého oddenku. Listy jsou kopinaté, krátce řapíkaté s čepelí dlouhou až 70cm a širokou 8cm. Na rozhraní pochvy a čepele je podobně jako u našich trav tupý jazýček. Květonosné lodyhy jsou na spodu porostlé šupinami a dorůstají výšky asi 60cm. Květy vyrůstají po 3 - 6 v úžlabí úzkých, tupých podpůrných listenů a vytvářejí hroznovitá květenství. Květy mají nazelenalou trojcípou korunu a jen jednu plodnou tyčinku. Ostatní tyčinky jsou srostlé v nápadný pysk, který je na okraji žlutý a uvnitř modře a bíle proužkovaný. Plod je trojboká podélně rýhovaná, žlutavá až hnědá tobolka, která je 1 -2cm dlouhá a v průměru má asi 0,8cm. Semena jsou zploštělá, napříč vrásčitá, červenošedá až červenohnědá, dlouhá 3 -7mm a obalena tenkým bezbarvým arillem. V tobolce je jich větší počet.

Tobolky se sklízejí krátce před dozráním, zbavují se stopek a často se vybělují. Semena se ponechávají v tobolkách až do upotřebení, aby se zabránilo vypařování silice, které obsahují 3,5 - 8%. Silice kardamonová velmi krásně voní.

Jakou má kardamon chuť? Zkusíme to popsat co nejlépe a nejvěrněji: chutná kořenitě a lehce nasládle.

Kardamon je poměrně drahé koření (ve srovnání s jiným, u nás běžně používaným a dostupným). U nás, ve střední Evropě zatím kardamon (či kardamom) není příliš známý druh koření, ovšem v orientálních kuchyních na něj kuchaři vyloženě spoléhají. I my se s ním ale můžeme setkat v kořenících směsích, například je ve směsi Karí či garam másala.

Používá se, jak již bylo řečeno, například k ochucení a prohloubení chuti kávy a čaje. Přidává se do vánočního pečiva, ale i do ovocných zákusků (například do oblíbených perníků), džemů a kompotů.

Semena kardamonu se používají jako koření při výrobě uzenin, v pekařství a při přípravě pokrmů v domácnosti. Silice kardamonu se uplatňuje v potravinářském průmyslu při výrobě perníku, cukrovinek, čokolády, v likérnictví a také v tabákovém průmyslu a ve voňavkářství.

Gurmáni vědí, že kardamon propůjčí zajímavou chuť i pěkně šťavnatým steakům, zvýrazní přednosti mletého masa, masových vývarů, pikantních omáček.

Z účinných látek obsahuje celou řadu eterických olejů (cineol, pinen, geraniol atd.), dále karboxylové kyseliny (olejovou, linolovou, palmitovou a stearovou) a vitamíny (thiamin, riboflavin a niacin). Kromě toho semena obsahují značné množství bílkovin, tuků a sacharidů včetně škrobu. Využívá se oddenek, plody a semena, případně éterický olej z nich připravovaný.

Kardamom má příznivé účinky na zažívání, působí proti žaludečním potížím (pálení žáhy), považuje se za afrodiziakum, tonizuje, má antiseptický a diuretický účinek. Když rozkoušeme pár kardamomových semen, má to velice uklidňující vliv na nervovou soustavu. Kardamovník přidaný do mléka neutralizuje jeho schopnost vytvářet hlen a zanášet tak organismus. Vzledem k tomu, že vylučuje z těla jedy z alkoholu, zabírá na opilost a kocovinu. Podle ajurvédské i čínské medicíny má kardamom ohřívací a sladkou povahu a proto podporuje oběh energie qi.

Jestlipak víte, že kardamon slouží také jako léčivo proti malárii? Semena se ale nejprve musí důkladně vysušit a pak ho teprve nakažení domorodí lidé žvýkají.

Mužům pomůže zlepšit potenci, neboť kardamon je považován také za poměrně účinné afrodisiakum.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář