Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. Drogy a semena

24. 3. 2007

10. Drogy a semena

Historie

Pravěk – Halucinogeny – Stejné ornamenty a díla vytvořená ve stavu jiného vnímání – muchomůrka červená, rulík, durman

Středověk – čarodějné lektvary – skopolamin, atropin, rulík, durman, bolehlav, blín. Zkoušky na vlastním těle – chemikálie (Paracelsus 1439-1540)

17. století – rozvoj technických věd a zpracování = čištění, koncentrace a výroba nových látek

Novověk – 1829 – Jan Evangelista Turkyně začal provádět medicinské experimenty

1866,1870,1871 – Prusko – rozšíření zneužívání morfia, vynález injekční sříkačky

Konec 19. stol. – morfin, který využívají nejbohatší vrstvy

Počátek 20. stol. – kokain – nárust narkomanů. Droga prostitutek, herců a umělců

1923 – 1924 – proběhla první kampaň proti kokainu

2. světová válka – vědci pracují na lepších drogách

1940 – spotřeba anfetaminu – parašutisté, kamikadze, letci Anglie 72 milionů tablet

50. léta – kombinované zneužívání drog

60. léta – ilegální výroby pro vlastní potřenu, např. LSD – nová hudba punkrock

Drogy u zdravého člověka vyvolávají psychické změny. Způsobují poruchy vnímání, zasahují cítění, myšlení, pud sebezáchovy a nálady.

Alkohol je nejrozšířenější společenská droga a pije se téměř všude na světě. Alkohol ovlivňuje mozek dvěma způsoby. Je to anestetikum, které otupí smyslové vnímání a cítění. Zároveň zpomaluje akce a reakce. Po požití alkoholu se člověk cítí šťastnější. Nicméně je to stejná situace jako u všech ostatních drog – tento pocit má pouze ten, kdo je pod vlivem alkoholu. Naopak všichni okolo vidí, že opak je pravdou. Většina lidí dokáže svoji spotřebu alkoholu kontrolovat- tzv. příležitostní konzumenti. Dlouhodobým požíváním alkoholu si člověk ničí zdraví, může dojít k poškození mozku, jater a žaludku.

Nikotin – je velmi rozšířenou společenskou drogou. Je obsažen v tabáku. Kouření sušených a dále zpracovaných listů tabákové rostliny škodí i fyzicky. Především kouření cigaret bývá častou příčinou různých typů rakoviny. Nikotin sám o sobě může mít povzbuzující účinky, člověk se po něm cítí mnohem bdělejší a aktivnější. U kuřáků se brzy projeví tzv. tolerance, což je potřeba stálého zvyšování dávky k dosažení původního účinku. Také se může dostavit psychická závislost.

Kofein – Podobně jako nikotin je i kofein alkaloid. Získává se z listů čajovníků nebo plodů kávovníků. Kofein je také obsažen v kakau a některých nealkoholických nápojích. Účinek kofeinu se projevuje stimulací mozkové činnosti, snižováním  pocitu únavy a hladu. Při rozumné konzumaci kávy a čaje je denní dávka kofeinu přiměřeně malá.

Nelegální drogy

Marihuana – se vyrábí z indického konopí. Příznaky – uvolněnost, vnímavost k okolí, jistota a nápaditost. Všeobecně řečeno, že s porovnáním s tvrdšími drogami se zdá, že marihuana není silně návyková.

Barbituráty – jejich využití v lékařství je pečlivě evidováno. Nadměrným podáváním se zvyšuje fyzická i psychická závislost.

Amfetaminy – vyrábějí se synteticky, urychlují v těle probíhající chemické procesy a reakce a uvolňují energii. Kdysi se používaly jako tabletky na hubnutí. Příznaky – pocit nabití energie, činorodost, pocit, že je člověk „nahoře“, střídaný pocitem smutku, deprese a únavou.Psychická závislost

Halucinogeny – sem zařazujeme různé skupiny drog. Přírodní původ – lysohlávky. Laboratorní výroba – LSD – bezbarvá krystalická látka. Příznaky – působí silně na vědomí, smysly a na způsob, jakým uživatel vnímá svět.

Opiáty – opium, morfium a heroin se získává z nezralých makovic máku setého. Příznaky – pocit ospalosti, klid, někdy dobrá nálada. V lékařství se používají k tlumení bolesti. Je to ovšem mimořádně silná a nebezpečná látka, vyskytuje se potřeba zvyšování dávek vyvíjí se těžká závislost na nich. Předávkování bývá smrtelné.

Kokain – získává se z listů koky. Příznaky – člověk se cítí plný energie a života, někdy dokonce až euforie. Vyskytuje se psychická závislost.

Další drogy

Muskarin – kaktus Peyotl

DMT-  nejrychleji a nejintenzivněji působící halucinogen

Muchomůrka červená – účinky jsou podobné polospánku s barevnými vizemi, nebo zvýšená aktivita, euforie, pocit lehkosti a pohyblivosti. Podobné účinky má i muchomůrka královská, tygrovaná

Bufotenin –halucinogenní efekty, kůže ropuch

Durman, blín , rulík – obsahují atropin, vyvolávají těžší poruchy vědomí než hašiš,LSD a DMT

Semena

Nejrozšířenějším způsobem rozmnožování zejména vyšších rostlin je rozmnožování semeny. Semeny se rozmnožují např. kvetoucí letničky, některé druhy zeleniny ( artyčoky, lilky, fazole, hrách, okurky, zelí, salát, ředkvičky, špenát, rajčata, celer atd.

Ošetřování a skladování semen : Vhodné skladovací podmínky….teplota a vlhkost

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář