Jdi na obsah Jdi na menu
 


22. Kosmetika

24. 3. 2007

22. Kosmetika

Kosmetické výrobky
Kosmetické výrobky slouží nejen k pěstění krásy, ale i k ochraně proti kožním chorobám a k odstranění drobných vad.
K jejich výrobě se používá látek přírodních i syntetických, jako jsou alkoholy, etery, estery, drogy, silice, tuky, vosky, barviva a biologicky účinné látky.

Přípravky k pěstění a ošetřování pokožky:
Pleťové vody odstraňují zbytky líčidel, drobné nečistoty z ovzduší, kožní maz a pot. Mají také dezinfekční účinky. Obsahují vodu, etanol, rostlinné extrakty, tenzidy a dezinfekční látky.

Pleťová mléka jsou emulzní přípravky s různým obsahem olejové složky. Čisticí mléka obsahují nevstřebatelné minerální oleje. Výživná mléka obsahují rostlinné oleje, kterými se vnášejí do pokožky výživné látky, podporující činnost a obnovu buněk. Kůže je dobře vstřebává.

Pleťové krémy patří k nejrozšířenějším kosmetickým výrobkům. Dnes se vyrábějí emulzní krémy dvojího typu:
ü emulze voda v oleji (mastné krémy),
ü emulze tuku ve vodě (suché a polomastné krémy).

Výživné krémy:jejich účinek je založen jednak na speciálních přísadách (hormonech, placentových výtažcích, vitaminech, antistresových látkách). Speciální ochranné krémy chrání pokožku před chemickými škodlivinami (saponáty, kyselinami, hydroxidy, dehtem, škodlivými vlivy těžkých kovů), nebo pokožku regenerují (oblíbené krémy na ruce – ochranné, regenerační).

Pleťové masky obsahují látky s bělícími, stahujícími a výživnými účinky. Účelem je vyčistit, napnout, prokrvit a osvěžit pokožku obličeje a dodat jí výživné látky. Druh pleťové masky se volí podle typu pleti.

Ochranné přípravky
ochraňují plet při sportu a rekreaci i při opalování. Opalovací přípravky (krémy, oleje, emulze i spreje) chrání pokožku před účinky ultrafialového záření a před vysušením. Účinnost ultrafialového filtru vyjadřuje ochranný faktor. Pro normální plet má hodnotu 4 až 6, pro citlivou pleť nebo při pobytu na horách či u moře 15 až 20.

Přípravky vlasové kosmetiky
Vlasové šampony jsou kosmetické přípravky sloužící k odstraňování nečistot, povrchové mastnoty a odumřelých buněk z pokožky vlasů a hlavy.
Hlavní složkou jsou saponáty. Přílišné odtučnění vlasů se odstraňuje látkami koloidního charakteru na základě bílkovin. Speciální přísady (bylinné extrakty, vitamín F a vonné kompozice) umožňují rozšířit sortiment tohoto zboží.

Vlasové vody působí preventivně proti vlasovým chorobám, podporují růst vlasů, osvěžují pokožku hlavy a dodávají vlasům tvárlivost. Jsou to v podstatě lihové roztoky účinných látek, většinou získaných z rostlin případně doplněných vitaminy.

Barvy na vlasy. Nejvýznamnější jsou vodné roztoky kombinovaných chemických barviv. Některé druhy probarvují vlas do hloubky a mají dlouhodobý účinek, jiné (např. šamponové přelivy) obarvují povrchovou vrstvu krátkodobě.

Laky na vlasy spolu s tužidly slouží ke ztužení a zvýšení trvanlivosti účesu. Základem jsou syntetické nebo přírodní pryskyřice a zvláčňovadla rozpuštěná v etanolu. Bývají parfémovány.

Preparační vody se používají k trvalému zkadeření vlasů.

Prostředky dekorativní kosmetiky
Do této skupiny patří přípravky, jimiž se barevně upravuje tvář a zakrývají drobné vady pleti. K dennímu líčení se používá pudrů, líčidel na tváře, očních stínů, maskár, rtěnek a laků na nehty.

Pleťové pudry jsou směsi práškovitých složek s vysokou jemností částeček. Hlavními složkami je mastek, uhličitan vápenatý a hořečnatý, zinková běloba, kaolín, zdravotně nezávadné barvivo a vhodný parfém. Mohou být v prášku, krému nebo kompaktním stavu.

Barevné krémy (make ups) se vyrábějí pro různé typy a barvy pleti.
Transparentní make up je velmi lehký, průsvitný emulzní krém, vhodný pro líčení mladé čisté pleti a pro ženy s normální pletí.
Make up fluidní má konzistenci krému a je určen pletím normálním a suchým.
Make up krycí je hustý krém, kterým je možné zakryt různé nedostatky pleti a některé defekty.

Líčidla na tváře přibarvují pleť tváře a vytvářejí dojem přirozené svěžesti, mladé, zdravé pleti. Vyrábějí se v odstínech červené barvy jako mastná, emulzní nebo suchá.

Oční stíny jsou líčidla na partie kolem očí. Na trh se dodávají podobně jako líčidla na tváře.

Líčidla na řasy (maskára) slouží k líčení řas a obočí. Na trh přicházejí v různých barvách. Základem je směs mýdla, vosků, oleje a pigmentu.

Oční linky zdůrazňují tvar a velikost očí.

Rtěnky mají za úkol obarvení a úpravu tvaru rtů. Vyrábějí se v široké paletě odstínů. Nesnímatelné rtěnky probarvují sliznici rtů (nebezpečí podráždění). Snímatelné rtěnky obsahují neškodné suroviny, nános se však brzy setře. Jako suroviny slouží oleje, vazelína, vosky, vyšší alkoholy, barviva, pigmenty, vonné a chuťové látky.

Laky na nehty se vyrábějí v různých barevných odstínech. Základem je roztok esterů celulózy v organických rozpouštědlech, zvláčňovadla dodávající pružnost, lesk a přilnavost lakové vrstvě a barviva nebo barevné pigmenty dodávající módní barevný tón. Rozdělují se na čiré a krycí.

Odlakovače obsahují směs organických rozpouštědel a ředidel s přísadou oleje, který zabraňuje lámání nehtů. Laky a odlakovače jsou hořlaviny I. třídy.

Přípravky k ošetřování zubů a dutiny ústní
Zubní pasty čistí povrch zubů, odstraňují zubní kámen a dezinfikují ústní dutinu. Mají deodorační účinky. Základ tvoří stabilizátory, baktericidní látky, rostlinné výtažky, aromatické a chufové přísady a fluoridy.

Ústní vody doplňují čistící účinek zubních past, odstraňují zápach z úst a příjemně parfemují dech. Obsahují přísady antiseptické, protizánětlivé, látky se stahujícími účinky a látky aromatické.

Existují speciální zubní pasty a vody proti paradentose Lakalut activ, Stoma Paradentol. Tyto pasty mají stahující účinek na dásně.

Dále jsou to speciální zubní pasty s bělícím účinkem. Tyto obsahují abrazivní částečky( pomáhají odstranit nečistoty), a bělící látky. Nedoporučuje se používat neustále (je doporučeno tyto zubní pasty kombinovat s obyčejnou zubní pastou).

Po revoluci k nám přišla móda dentálních nití, které se snadno přenášejí. Dentální nit je vlastně silonový provázek na kterém jsou nalepeny malé částečky látky podobné uschlé zubní pastě (tato látka v podstatě zubní pastu nahrazuje).

Z oblasti ústní hygieny jsou na trhu ještě spreje chránící před pachem z úst.

Přípravky proti kosmetickým anomáliím

Depilační přípravky slouží k odstranění chloupků. Porušuje se jimi vlasový stonek, a to v místě, kde opouští kůži. Jsou založeny buď na sulfidech alkalických zemin, nebo na tioglykolátu vápenatém. Depilátoria neodstraňují chloupky trvale.

Dezodorační přípravky zamezují tvorbu potních výměšků, brání jejich rozkladu a snižují zápach silnějšími vonnými látkami. Účinnými složkami jsou hlinité soli, baktericidní látky (Septonex). Vyrábějí se jako zásypy, emulze nebo spreje. K této skupině patří přípravky určené k ošetřování nohou a masážní přípravky.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář