Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. Pigmenty a barviva, příprava podkladů pod nátěry

24. 3. 2007

7 . PIGMENTY A BARVIVA « PŘÍPRAVA PODKLEDŮ POD NÁTĚRY:
PIGMENTY=>
Práškové barvy- pigmenty jsou nejčastěji anorganické látky přírodního původu nebo umělé vyráběné. Přírodní pigmenty se těží, zbavují se příměsí, prosévají,případně ještě upravují pražením, pálením nebo míšením s jinými pigmenty.
Umělé pigmenty - se vyrábějí chemickým způsobem , zejména
srážením, tavením nebo spalováním.
Pigmenty přírodní i umělé třídíme pak do skupin podle barev:
-   pigmenty bílé => křída, malířská hlinka, vápenné mléko,
-   pigmenty červené => rumělka, suřík,
-   pigmenty modré => ultramarín, ferrohyanidový modřín
-   pigmenty žluté => okry ( žlutá až hnědá, žlud chromová,)
-   pigmenty zelené => zeleň chromová
-   pigmenty černé => tuha (grafit)
-   pigmenty kovové => zlatý
BARVIVA:
Jsou v pojidlech rozpustná a nátěry tak to připravených transparentně zbarveních laků sice mění barvu předmětů, ale nekryjí. Většina hmot nevydává vlastní světlo, ale může světlo na ně dopadající různě ovlivňovat. To je v NH posláním pigmentů a barviv a to je také podstata toho, že vidíme barevně. Aby prostředí, v němž žijeme na nás působilo co nejpříznivěji, musí být nejen dobře a účelně vybudováno ale i zárukou trvanlivosti a estetických hodnot. Povrchová úprava sleduje také estetického cíle, které jsou výsadou odborníků,mající tento cíl za součást své profese

PŘÍPRAVA PODKLADU POD NÁTĚRY: Používá se =>
K prvnímu nátěru dřeva, dřevovláknitých, dřevotřískových desek, omítek a jiných savých materiálů slouží napouštěcí nátěr. NH používané k těmto účelům vpíjením do pórů savého podkladového materiálu snižují jeho sací schopnost a zajišťují přilnavost celého nátěru k předmětu. NH nemá na povrch předmětu vytvořit souvislou vrstvu, proto po l - 3 hodinách je vhodné přebytek napouštěla setřít vlhkým hadrem.
Základní nátěr:
NH základní je určen k prvnímu nátěru nesavých povrchů, (např. kovů, apod.) nebo savé materiály opatřené napouštěcím nátěrem. Základní NH určena na kovy obsahuje antikorozní pigmenty. Hlavní funkcí základní barvy je zajistit dobrou přilnavost mezi napouštěcím nátěrům a podkladovou, vrchní barvou či tmelem.
VYROVNÁVACÍ NÁTĚR:
NH vyrovnávací (tmel) se nanáší na základní nebo napuštěné podklady za účelem vyrovnání povrchů.Tmely se vyrábějí z mnoha organických i anorganických materiálů , většinou obsahují dvě rovnocené složky - plnivo a pojivo
VRCHNÍ NÁTĚR (EMAIL , MALBA)
Vrchní nátěrvé hmoty chrání celí systém a zpravidla určují koneční vzhled nátěrů. Počet jednotlivých nátěrových vrstev je znečeně individuální, dle požadavků kladených na celý systém, pro nátěry vystavené zvýšenému    oděru      je obvyklý systém 5 vrstvý.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář