Jdi na obsah Jdi na menu
 


18. hodina Úprava textilního zboží, zušlechťování

26. 5. 2007

18. hodina Úprava textilního zboží, zušlechťování

Úprava textilního zboží

Cílem textilní úpravy je především odstranit všechny vady a nedostatky způsobené ve výrobě nebo ovlivněné použitými textilními surovinami. Textilní úpravou se textilní zboží zušlechťuje, popřípadě získává i nové užitné vlastnosti.

Mechanickými úpravami, jako je česání, broušení, kartáčování, postřihování, lisování a kalandrování, získává textilní zboží nové vlastnosti, lepší estetický vzhled a charakteristický povrch nebo též tvar. Všechny tyto postupy jsou ovlivněny druhem výrobku, vazbou, strukturou a materiálovým složením.

Chemická úprava je založena na zušlechťujícím účinku chemických činidel a procesů na textilní vlákna. Mezi nejběžnější postupy patří vyvářka, bělení, barvení a potiskování a další speciální postupy chemického zušlechťování. Možnost použití jednotlivých postupů a jejich podmínky závisejí především na materiálovém složení upravovaného zboží.

Barvení a potiskování jsou postupy, které lze uskutečnit za předpokladu, že barvivo vytvoří s textilním vláknem pevnou vazbu. Potiskování je jedním z nejrozšířenějších postupů barevného zdobení tkanin a úpletů. Je oblíbené proto, že se jím dosahuje téměř libovolné pestrobarevnosti při poměrně nižších nákladech v porovnání s pestrým tkaním. Mezi nejstarší způsoby textilního tisku patří ruční tisk. Na jemnou vlněnou tkaninu (šátky, šály a přehozy) se tiskl většinou charakteristický kašmírový vzor. K tisku se používala dřevěná, ručně řezaná razítka rozměrů nejméně 30 x 30 cm. Pro každou barvu bylo řezáno samostatné razítko. Tento drahý a pomalý výrobní postup se dnes již průmyslově neuplatňuje.

Strojní tisk je moderní a vysoce produktivní metoda textilního tisku. V principu se podobá novinovému rotačnímu tisku. Vzor se nanáší na tkaninu napnutou na otáčejícím se rozměrném bubnu až v šesti barvách pomocí rytých ocelových válců, umístěných na obvodu bubnu. Tkanina prochází nepřetržitě tímto strojem a nanesený barevný vzor se propařuje a suší. Obvykle se tímto postupem potiskují bavlněné a viskózové látky.

Filmový tisk je vhodný pro tisk zvlášť výtvarně řešených vzorů s prakticky neomezeným počtem barev a odstínů. Používají se jednoduché tiskové šablony, na nichž se vzor zhotoví fotograficky. K tomuto tisku se používá jemné kovové síto napnuté v rámu. Celé síto je nepropustně zaplněno želatinovou hmotou, která je v místě vzoru po jeho fotografickém zachycení odstraněna. Tudy se pak protlačuje barvivo na povrch tkaniny a vytváří se vzor. Místo tiskařského barviva lze j nanášet na stejnoměrně obarvenou tkaninu prostředek s leptavými účinky, kterým se na potištěných místech barvivo odbarví. Tak vzniká na tmavém podkladě bílý vzorek

Chemické zušlechťování jako součást konečné úpravy textilního [zboží nabývá v poslední době stále většího významu. Těmito postupy lze výrazně potlačit některé nepříznivé vlastnosti textilních vláken a kromě toho dosáhnout i nových užitných vlastností textilního zboží. Při těchto postupech se používají hlavně deriváty různých syntetických pryskyřic na bázi makromolekulárních látek.

Nemačkavá úprava se uplatňuje především u tkanin z bavlněných z viskózových vláken a jejich směsí s vlnou, popřípadě s polyesterem. Tato úprava snižuje mačkavost výrobků zasucha i zamokra a zvyšuje tvarovou a rozměrovou stálost. Vlákna se napouštějí syntetickou pryskyřicí, která odolává chemickému čištění a lehkému praní. Na výrobcích je pak yznačena nemačkavá úprava obchodní značkou (například Permanentpres, Permafix, Ironfix).

Vodoodpudivá úprava Hydrofix je nepromokavá úprava tkanin určených na oděvy do deště. Tato úprava se provádí většinou silikonovými oleji a pryskyřicemi a je stálá při chemickém čištění a mírném praní ve vodě. Vytváří dobrou ochranu proti dešti a přitom zachovává dostatečnou prodyšnost tkaniny. Pro dosažení zvláštních vlastností textilního zboží jsou používány další speciální úpravy. Je to například protimolová úprava Mitin, která je odolná proti chemickému čištění a praní a trvale chrání vlněné zboží před moly. Používá se zejména u vlněných úpletů, čistě vlněných tkanin, vlněných koberců a kožešin. Dále existuje nehořlavá úprava Mofos, protiplísňová úprava bránící vegetaci mikroorganismů na povrchu zejména chemických vláken, antistatická úprava potlačující snadnou špinavost výrobků z chemických vláken a další úpravy.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář