Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. hodina Rozdělení tkanin podle materiálu a použití, bavlnářské tkaniny

26. 5. 2007

19. hodina Rozdělení tkanin podle materiálu a použití, bavlnářské tkaniny

TKANINY

Tkaniny patří mezi nejrozšířenější textilní výrobky. Tkaniny se vyskytují v mnoha druzích (v odborné literatuře se uvádí více než 1 6001 nejrůznějších názvů tkanin).

Sortiment tkanin se člení do skupin (případně podskupin) podle různých kritérií, například podle surovin a způsobu zpracování, podle hmotnosti, podle oblasti použití apod.

Podle suroviny a způsobu zpracování se rozdělují tkaniny na bavlnářské, hedvábnické, vlnařské a lnářské.

Bavlnářská tkanina

je tkanina vyrobená z bavlněných i chemických spřadatelných vláken, textilních odpadů těchto surovin, popřípadě i ze směsí těchto surovin tak, že má charakter tkaniny z bavlněných vláken.

Hedvábnická tkanina je tkanina vyrobená z přírodního nebo chemického hedvábí a z chemických spřadatelných vláken, popřípadě ze směsí těchto vláken nebo v kombinaci hedvábí a přízí tak, že má charakter hedvábné tkaniny.

Vlnařská tkanina je tkanina z vlněných nebo i chemických spřadatelných vláken, textilních odpadů těchto surovin, popřípadě i směsí surovin zpracovaná tak, že má charakter tkaniny z vlněných vláken.

Lnářská tkanina je tkanina ze lněných vláken nebo i ze směsi vláken lněných s bavlněnými, popřípadě chemickými, zpracována tak, že má charakter lněných tkanin.                                                              

Podle hmotnosti se tkaniny dělí na lehké, středně těžké a těžké. Kritériem pro tuto klasifikaci je plošná hmotnost tkaniny, tj. hmotnost v gramech 1 m2 plochy tkaniny (g.m2).

Podle oblasti použití se rozlišují tkaniny prádlové (na osobní, lož-

ií a stolní prádlo), oděvní, podšívkové, tužící a výplňkové, deko-

ačnía nábytkové, tkané koberce, tkaniny obuvnické a technické.

Bavlnářské tkaniny

Bavlna se používá téměř na všechny druhy tkanin základních i odvozených vazeb. Tkaniny jsou měkké, poddajné a prodyšné, dobře přijímají vodu a sají pot. Jejich dobrou tepelně-izolační vlastnost lze ještě zvýšit počesáním. Velmi dobře se barví a potiskují. Dobře se také perou a vyvařují a lze je dezinfikovat žehlením při teplotách až 200°C. Používají se na ložní, stolní a osobní prádlo, svrchní ošacení apod. Velmi důležité je jejich uplatnění v sortimentu kojeneckého zboží. Vyrábějí se z čisté bavlny nebo jako směsové s přísadou viskózové střiže. Obvyklé šíře bavlnářských tkanin jsou 70, 80 a 90 cm.

Podle vybarvení se rozdělují na:

- jednobarevné, obarvené v kuse nebo vyrobené z obarvené příze;

-  přetkávané, tj. tkané z různě barevných přízí různými technikami v jednotlivých textilních vazbách;

- potištěné, zdobené textilní tiskovou technikou (například jednobarevným i vícebarevným strojovým válcovým tiskem nebo tiskem filmovým

Podle techniky tkaní rozlišujeme bavlnářské tkaniny:

- hladké, tkané stejným materiálem v osnově i útku

-  hladké s vytkaným vzorem, tkané stejným materiálem v osnově i útku, s jednobarevným vytkaným vzorem.

Obvazové tkaniny tvoří malou skupinu zpravidla řídkých bavlněných směsových tkanin, jako například organtýn, kaliko apod. Zvláštní samostatnou skupinu tvoří plenkovina, bavlněná nebo směsová tkana v plátnové vazbě, která se používá na výrobu kojeneckých osušek i plen.

Kartouny jsou bavlněné, směsové, případně viskózové tkaniny zpravidla v plátnové vazbě. Používají se na osobní prádlo (šifon, prádlová véba apod.), hladké nebo potištěné na dámské šatovky (mada-polan, delén),  ke stejným účelům se používají i krepy s charakteristickým zrnitým povrchem, který se vytvoří buď technikou tkaní, nebo účinkem louhu, popřípadě vylisováním na kalandru.

Molina jsou z bavlněné, směsové nebo viskózové stříže. Tvoří velmi pestrý sortiment tkanin v plátnové vazbě, zpravidla hustých, mandlovaných a kalandrovaných, obvykle zdobených strojovým tiskem (například podšívkoviny, dekorační tkaniny, zástěroviny, kreton apod.).

Batisty jsou většinou velmi jemné a husté tkaniny převážně z čisté: bavlny tkané v plátnové vazbě. Pro svoji jemnost se zpravidla používají na dětské a dámské prádlo a lehké košile, kapesníčky a halenky. Barví se v kuse, potiskují se, případně vyšívají (batist, mušelín apod.).

Tkaniny na ložní prádlo jsou zpravidla bavlněné nebo ze směsi bavlny a viskózové stříže. Jsou poměrně husté, škrobí se, mandlují a kalandrují. V plátnové vazbě je to sypkovina a povlaková véba. Kanafas má charakteristické podélné pruhování v barvě červené, modré, růžové a fialové. Povlakový satén, atlasový grádl a damašek jsou husté bavlněné nebo směsové tkaniny v atlasové vazbě s hladkým nebo pestře tkaným vzorem. Mají charakteristický jemný, až vysoký lesk.

Košiloviny jsou bavlněné nebo směsové tkaniny s viskózovou nebo polyesterovou stříží. Tkají se zpravidla v plátnové vazbě, jako například popelín a panama. Pyžamovina je hladká nebo s potištěným, popřípadě vytkaným pyžamovým pruhovým vzorem.

Oděvní tkaniny se vyznačují pevností, odolností v oděru a trvanlivostí, proto se používají zejména na pracovní a sportovní oděvy a vycházkové pláště do deště. Tyto tkaniny jsou zpravidla ve vazbě keprové s charakteristickými podélnými nebo příčnými plastickými vroubky. Jsou zpravidla hustě tkané a upravují se nepromokavou a nemačkavou úpravou. Vyrábějí se z bavlny nebo ze směsí s polyesterovou! a viskózovou stříží. Je to například struk na pracovní oděvy, nábytkové a dekorační rypsy, plášťovina, gabardén a balónové rypsy na svrchní a sportovní oděvy.

Vlasové tkaniny se vyrábějí různými tkalcovskými technikami z bavlny nebo směsových materiálů. Na lícové straně mají charakteristickou vlasovou strukturu, která se zušlechťuje česáním a postříhováním. Jsou to například manšestry, používané na dětské, pánské a dámské

oděvy, klobouky a čepice; silnější a hustší samety jsou vhodné na závěsy a dekorace a plášťové vložky a podšívky. Vlasové tkaniny se barví v kuse nebo se potiskují různými vzory.

Kepry jsou zpravidla husté tkaniny z bavlněných nebo směsových materiálů v keprové vazbě tvořící šikmé řádky. Kepr režný se používá hlavně na pracovní oděvy. Klot je bavlněná nebo směsová tkanina v atlasové vazbě s vysoce lesklým povrchem v bílé nebo černé barvě, barví se též na jasné pastelové odstíny (trenýrky, pracovní zástěry i pláště) a potiskuje se (na prošívané pokrývky). Grádl je charakteristický podélnými proužkovými pruhy a používá se na výrobu pracovních oděvů a sanitního oblečení. Bavlněné smyčkové tkaniny jsou známé pod názvem froté. Tkají se speciální smyčkovou technikou, při které na obou stranách tkaniny vzniká zdánlivý vlas tvořený smyčkami z osnovních přízí. Jsou buď hladké, nebo s vytkaným plastickým vzorem, popřípadě se barevně potiskují. Používají se na ručníky, osušky, koupací pláště a plážové oděvy. Počesané tkaniny z čisté bavlny nebo směsových materiálů se vyrábějí jednostranným nebo oboustranným počesáním tkaniny v plátnové nebo keprové vazbě. Při tomto počesání se vyčeše ostrými ocelovými kartáči jemný vlasový povrch tkaniny. Flanely jsou počesány oboustranně, na lícově straně je vlas nižší, na rubu vyšší. Používají se na osobní a teplé prádlo, na dámské šaty, jednobarevné nebo pestře potištěné. Barchety mají stejné použití a od flanelů se liší tím, že jsou počesány jen na rubu. Kalmuk je silná bavlněná nebo směsová tkanina oboustranně silně počesaná tak, že dlouhý a hustý vlas zakrývá vlastní textilní vazbu. Zdobí se barevným potiskem nebo pestře tkaným vzorem. Používá se především na přikrývky, župany apod. Mezi počesané tkaniny patří také dyftýn, bavlněná, na líci počesaná tkanina, napodobující samet. Používá se například na podšívky, sportovní ošacení a dětské oděvy. Hrubší druh je velveton. Z ostatních tkanin je to například kanava (řídká tkanina v plátnové vazbě sloužící jako podklad při vyšívání), plášťovina v husté plátnové vazbě s nepromokavou úpravou Hydrofix nebo s pogumovaným rubem na pracovní pláště do deště a celtovina v husté plátnové vazbě na stany apod.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář