Jdi na obsah Jdi na menu
 


29. hodina Bytový textil

27. 8. 2007

29. hodina Bytové textilie

BYTOVÉ TEXTILIE

Do dané skupiny bytových textilií patří především výrobky používané na pokrývání podlah, vyplnění nebo zakrytí okenního prostoru, na potahování čalouněného nábytku a další výrobky, které mají praktickou funkci v bytovém interiéru nebo slouží k jeho zkrášlení.

Všechny výrobky v této skupině významnou měrou přispívají k vydření bytové kultury a jsou tak nedílnou součástí životní úrovně.

Bytové textilie interiér nejen zvukově a tepelně izolují, regulují charakter a intenzitu osvětlení, pokrývají podlahu, vytvářejí měkké čalounění, ale mají i dekoračně estetický účinek. Tento účinek závisí především na volbě materiálu, technice zpracování, vzoru, barevnosti a v bytovém prostoru na správné kombinaci jednotlivých vzájemně harmonicky sladěných prvků. Použitím bytových textilií se dosahuje útulnosti, odlehčení prostoru, měkkosti, zklidňujícího účinku barevného souladu a pocitu osobního intimního prostředí. Tyto skutečnosti působí na psychiku člověka a vytvářejí příznivé podmínky pro fyzický odpočinek a zklidnění nervové soustavy.

Z hygienických důvodů je nutné, aby bylo možné bytové textilie snadno, pohodlně a účinně čistit. Je třeba, aby jejich údržba a ošetřování byly nenáročné a jejich estetická působivost a vzhled se po stanovenou dobu životnosti nepříznivě neměnily.

K výrobě bytových textilií se v současné době používají kromě tradičních textilních přírodních surovin ve značné míře i viskózová, polyamidová, polyesterová a polyakrylonitrilová chemická vlákna. Tyto novodobé materiály umožňují uplatnění celé řady novodobých technik a technologií.

Vyrábějí se například netkané všívané textilie, vpichované, chemicky spojované podlahové textilie, přikrývky, dekorační závěsy apod.

Sortiment bytových textilií tvoří podlahové textilie a krytiny, záclonoviny a záclony, nábytkové a dekorační tkaniny a ostatní bytové textilie.

Podlahové textilie a krytiny

Podlahové textilie jsou plošné textilie, jejichž lícovou stranu tvoří textilní materiály. Jsou určeny k pokrývání podlah v bytech a společenských zařízeních, kde se používají pro zlepšení tepelné a zvukové izolace a estetického vzhledu.

Dodávají se na trh v různých šířkách (tzv. běhouny), kusové v různých tvarech a rozměrech (čtverce, kruhy, ovály, soupravy) a v dílech. Kusové podlahové textilie mohou být opatřený třásněmi, někdy bývají obnitkované nebo lemované.

Podle způsobu výroby se podlahové textilie člení na

tkané (například koberce jutové, kelimové, buklé, velurové, dvojplyšové atd.),

vázané (koberce ručně a strojově vázané),

všívané (tažené a řezané).

pojené (například pojené jednoduché, pojené velurové),

proplétané, pletené

vpichované.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář