Jdi na obsah Jdi na menu
 


25. hodina Pletené zboží

27. 8. 2007

25. hodina Pletené zboží

Pletené prádlo

Osobní prádlo a kojenecké výbavičky se vyrábějí z bavlněné příze, z viskózové stříže a z chemického hedvábí (málokdy z vlny a přírodního hedvábí") v zátažných a osnovních vazbách. Převážná část jemného dámského prádla z viskózového nebo syntetického hedvábí nebo monofilu se vyrábí na osnovních stávcích (osnovní pletenina je mnohem jemnější než pletenina zátažná).

Svrchní pletené ošacení

Svrchní pletené ošacení se vyrábí v různých vazebních, barevných i materiálových kombinacích. K výrobě módního zboží (pulovry, vesty, svetry, sukně, čepice aj.) se používají především ploché pletací stroje a stroje „rub a rub". Na těchto strojích se pletou buď jednotlivé díly výrobků s pevnými okraji, nebo metráž, ze které se díly stříhají, a pak se k nim našívají pružné lemy.

Úpletové rukavice

Úpletové rukavice se podle způsobu použití dělí na prstové rukavice a zimní pátečnice (výplňové a dvojité). Podle tvaru se člení na prstové s knoflíkem, prstové hladké a pátečnice. Rukavice se zdobí šitím rovných nebo klikatých nášvů na speciálních nášvových strojích. Vyrábějí se v různých velikostech: dětské ve velikostech 13, 14, 15, 16, 17, 18, dámské ve velikostech 19, 20, 21 a pánské ve velikostech 22, 23, 24 a 25.

Pro zjištění potřebné velikosti rukavice se měří obvod dlaně ruky přes mírně vyklenuté záprstní klouby. Při stanovení velikosti se měří vždy pravá ruka a zkouší se pravá rukavice (u leváků levá). Délka prstů je pro jednotlivé velikosti standardní.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář