Jdi na obsah Jdi na menu
 


22. hodina Prádlo z tkanin, tkaniny pro výrobu prádla

4. 6. 2007

22. hodina Prádlo z tkanin, tkaniny pro výrobu prádla

PRÁDLO Z TKANIN

Prádlo je výrobek nebo soustava výrobků z textilního pracího materiálu. Rozlišuje se prádlo osobní (spodní oděv používaný pro osobní potřebu), ložní (slouží k úpravě lože), stolní (určené pro stolování] a ostatní (prádlo denní potřeby, například ručníky, osušky, utěrky, kapesníky, zinky atd.).

Tkaniny pro výrobu prádla

K výrobě osobního dámského, dívčího a dětského prádla se používají tkaniny s hladkým povrchem, jemné, pružné a prodyšné v různých barvách, popřípadě s drobnějšími vzory z hedvábnických a bavlnářských materiálů. Tkaniny určené pro výrobu pánského a chlapeckého prádla bývají většinou hladké, v pastelových barvách, případně vzorované. Pro pracovní košile jsou nejvhodnější tkaniny tmavší barvy. Pro kojenecké prádlo se používají zpravidla bílé jemné tkaniny. Všechny tkaniny používané pro výrobu osobního prádla musí být stálobarevné.

Mezi nejčastěji používané tkaniny patří například barchet, batist, brilantin, elastik, flanel, grádl, korzetové tkaniny, košiloviny, kreton, lavábl, panama, popelín, šantungy, šifón a zefír. Pro výrobu ložního prádla se převážně používají čistě bavlněné i tkaniny s rovným a hladkým povrchem. Tkaniny určené na prádlo více vystavené zašpinění bývají barevně vzorované. Mezi tkaniny používá na výrobu ložního prádla patří například atlasový grádl, véba, damašek, kaliko, kanafas, ložní satén a šifón, matracové tkaniny, plenkovina tetra, sypkovina a další. Stolní prádlo se nejčastěji zhotovuje z lnářských tkanin, které splňují požadavky kladené na tyto výrobky. Někdy se toto prádlo vyrábí i polomené (bavlna a len). Nejčastěji se používá například ubrusový damašek, kanava a openwork.

Osobní prádlo

Pánská košile patří mezi základní části oděvu, proto by měla být prodyšná, nasáklivá, s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Musí také splňovat estetické požadavky, které závisejí nejen na střihu a barvě, ale také na mačkavosti, srážlivosti, stálosti tvaru, žmolkování, splývavosti atd. Důležitým požadavkem je také snadná údržba.

Podle konstrukce se rozdělují pánské košile na košile klasické (nejrozšířenější druh) a košile rozhalenky (košile sportovního charakteru).

Podle účelu použití se člení na košile oblekové (pro denní nošení a pro slavnostní příležitosti), sportovní (košile určené pro sport a volný čas) a pracovní. Oblekové košile se šijí z tkanin (převážně z popelínů), případně z pletenin, sportovní košile většinou ze vzorovaných bavlnářských nebo vlnařských materiálů.

Velikosti pánských košil jsou určeny obvodem krku (celkem dvanáct velikostí - 35 až 46, a pro silné muže nadměme velikosti: 45-C, 47-C, 48-C), délkou paže (každá běžná velikost košile má tři délky rukávů: 1- rukáv kratší, 2 - rukáv delší, 3 - rukáv zvlášť dlouhý) a obvodem pasu (A- přiléhavá linie, zúžená přes boky, B - rovná linie, v běžné šíři těla, C - nadměrná velikost a Z - zvlášť přiléhavá linie, zúžená přes prsa i boky). Velikosti se značí znakem velikosti, který je složen ze dvou skupin číslic a písmen. První číslice označuje skupinu podle délky rukávu, druhá velikost krku. První písmeno udává siluetu, druhé označuje srážlivost materiálu. Například znak 2 - 39A - N znamená, že košile je vhodná pro muže, který má paži v rozměru 59 - 62 cm, obvod kolem krku 39 cm a obvod pasu do 102 cm, košile je vyrobena z materiálu o srážlivosti do 2%. Nadměrné velikosti jsou značené například: 45C-N.

Pánské trenýrky jsou používány pro rekreační a sportovní účely. Vyrábějí se z bavlněného plátna nebo klotu ve velikostech 44, 47, 50, 53, 56, 59 (pro velmi silné muže velikosti 62 a 65).

Pánské spodky se vyrábějí převážně z úpletů. Rozdělují se na krátké (slipy) a dlouhé (pro zimní období).

Pánská pyžama se skládají z kabátku a z kalhot. Šijí se z pyžamového popelínu, bavlnářských tkanin, nebo z flanelu (zimní). Podle tvaru límce se rozlišuje typ základní (límec zapínaný ke krku) a rozhalenkový (límec s fazónkou). Jejich velikosti se označují polovinou objemu hrudníku (celkem osm velikostí - 44, 47, 50, 53, 56, 59, 62 a 65). Vedle pyžam se vyrábějí i pánské noční košile.

Pánské plavky se vyrábějí převážně ze syntetických tkanin a pletenin ve třech velikostech (44, 47 a 50).

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář