Jdi na obsah Jdi na menu
 


20. hodina Rozdělení tkanin, lnářské, vlnařské tkaniny

4. 6. 2007

20. hodina Rozdělení tkanin - lnářské, vlnařské tkaniny

Lnářské tkaniny - jsou ve srovnání s bavlnářskými na omak tužší a vyznačují se vyšším leskem, hladkostí a chladivostí. Charakteristický vzhled jejich povrchu je způsoben určitou nestejnoměrností lněné příze. Díky hladkému povrchu se méně špiní, velmi dobře se perou, mají velmi dobrou pevnost v tahu a trvanlivost. Tkaniny se vyrábějí z čistého lnu nebo v kombinaci s bavlnou, viskózovým hedvábím a stříží a chemickými vlákny. Ponejvíce se uplatňují na pracovní oděvy. Významné je jejich použití na výrobu ložního prádla (například véba. grádl, prostěradlovina) a na výrobu utěrek a ručníků s pestře tkanými barevnými vzory. Dále se uplatňují na stolní prostírání, bytové a dekorační tkaniny a technické tkaniny. Pro oděvní účely si získaly oblibu lehké letní dámské šatovky a pánské oblekoviny.

Vlnařské tkaniny. Sortiment vlnařských tkanin je velmi široký. Zahrnuje čistě vlněné i směsové tkaniny, nejčastěji v kombinaci s viskózovou, polyamidovou nebo polyesterovou stříží. Rozmanitost struktury a charakteru těchto tkanin závisí také na volbě příze česané, mykané, popřípadě trhané a na použité textilní vazbě. Mezi významné užitné vlastnosti vlnařských tkanin patří výborná schopnost tepelné izolace, tvarová stálost a nemačkavost, příjemný o-mak a dobrá prodyšnost při nošení. Vlněné tkaniny lze dobře tvarovat< naparováním a žehlením. Tkaniny z česané vlněné příze jsou velmi jemné, s hladkým povrchem. Tkaniny z mykané vlny mají vlasový povrch. Pokud jsou upraveny valchováním, nazývají se sukna. Valchováním tkanina zhoustne! a získá na pevnosti, neboť se přitom jednotlivá vlákna mechanicky] spojí (zplstí). Sortiment vlnařských tkanin se rozděluje především podle účelu • použití, například tkaniny na dámské šaty a pánské obleky, plášťové j a zimníkové tkaniny, sukna apod. Jednotlivé druhy se pak vyrábějí] v různých výrobních šířkách, zpravidla od 130 do 160 cm podle druhu. Podle hmotnosti 1 m2 se pak dále rozlišují tkaniny lehké, středně těžke a těžké, v rozmezí dámské šatovky (240 g) až pánské zimníkové tkaniny (900 g).

Vlnařské tkaniny se vyrábějí v základních, odvozených a kombinovaných textilních vazbách. Jejich charakteristického vzhledu a vzoru se dosahuje zpravidla kombinací dvou a více kontrastních barevných přízí přidávaných v osnově a útku, popřípadě potiskováním, valchováním, počesáváním, postřihováním apod. Je to například kostka (káro), pepito, rybí kostra, kašmír, velur, vlasové sukno a řada dalších vazeb.

Z vlnařských tkanin na dámské šaty je to například:

-  kašmír, lehká vlnařská tkanina potištěná charakteristickým vzorem, tkaná ve vazbě keprové;

-  voál, velmi řídká závojová tkanina v plátnové vazbě, z vlněné, ostře kroucené příze. Používá se například na dámské šaty a na záclony;

-  ryps, zpravidla v plátnové vazbě, charakteristický převážně příčným žebro váním.

Z vlnařských tkanin na pánské obleky a dámské kostýmy je to například:

- tropiko, lehká letní pórovitá tkanina v plátnové vazbě;

- pepito, tkanina s typickou drobnou dvoubarevnou kostičkou zpravidla v plátnové vazbě;

- rybí kostra, tkanina z česané nebo mykané příze tkaná v keprové vazbě vytvářející charakteristický vzor ve tvaru rybí páteře;

-  flanel, tkanina oboustranně počesaná a postřižená, z česané nebo mykané příze v keprové vazbě;

-fresko, tkanina z mykané příze se zrnitým povrchem a ostřejším omakem v plátnové vazbě;

-  oblekový kord, tkaný v keprové vazbě, z česané nebo mykané příze s typickým šikmým řádkováním (má značnou pevnost, trvanlivost a malou mačkavost);

-  kovrkot, velmi hustá vlnařská tkanina z česané příze v osnově a mykané v útku, přitkaná světlá nit v osnově dává této tkanině charakteristický vzhled melírování;

Dámské a pánské plášťové a svrchníkové tkaniny jsou těžší materiály zpravidla plného omaku, se zplstěným povrchem nebo vlasem, popřípadě výraznou vazebnou strukturou.

Je to například velur s hustým vlasem a flauš s delším, méně u-rovnaným vlasem v keprové nebo atlasové vazbě, kruly, vlněné nebo směsové tkaniny typické vyššími zkadeřenými smyčkami na povrchu lícové strany a buklé v plátnové vazbě s malými položenými smyčkami a počesaným rubem.

Pánské svrchníkové a zimníkové tkaniny zastupuje zejména tvíd\a-ko středně těžká, až těžká tkanina s kontrastním vzorem z mykaných přízí obvykle v keprové vazbě. Z hrubých mykaných přízí v plátnové nebo keprové vazbě je to tkanina homespun (hrubá vlnařská tkanina obyčejně v plátnové vazbě).

Sukna, hubertusovina a plyše jsou vlnařské tkaniny charakteristické plátnovou nebo keprovou vazbou a vlasem postřiženým na příslušnou délku. Je to například cibelín, hubertusovina, loden, plyš apod.

-  gabardén, velmi hustá, zásadně jednobarevná tkanina z česané příze v keprové vazbě, se strmým žebrováním.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář