Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. hodina Ostatní galanterní zboží, vady a skladování

27. 8. 2007

28. hodina Textilní galanterie /ostatní/

OSTATNÍ TEXTILNÍ GALANTERIE

Mezi ostatní galanterní zboží patří

standardní a skládací deštníky pánské, dámské a dětské),

slunečníky,

hole (vycházkové a turistické),

umělé květiny a ovoce (různé druhy sloužící jako estetický doplněk v bytovém interiéru). Tyto výrobky se svým charakterem a účelem použití výrazně odlišují od ostatních druhů textilní galanterie.

Vady textilní ho zboží

Vady textilní ho zboží lze všeobecně rozdělit na vady viditelné a skryté, které se projeví Azoři použití výrobku nebo při jeho ošetřování  (čištění a praní). Většinou se jedná o vady neodstranitelné. Z toho vyplývá, že podle výskytu a podle její závažnosti se pak vadné zboží zařazuje do druhé jakostní volby nebo se přeřazuje do partiového prodeje.

Podle příčin vzniku existují vady materiálu, vady  mechanického zpracování, vady textilní úpravy, vady šití  a konfekčního zpracování. Jsou to například vady příze a tkanin projevující se nopkovitostí, nestejnoměrností, chybějícími nitěmi ve vazbě, vadami ve tkaném vzoru, u úpletů pak nestejnoměrností, pruhovitostí, puštěnými očky a podobně. Mezi závažné vady patří dále nadměrná srážlivost vady vybarvení, vady vybarvení,  tisku, nestálobarevnost, vady šití, rozměrů apod. Jako vada se klasifikuje zašpinění, roztržení, nekompletnost, deformace a zmačkání, porušení obalů a další.

U galanterního zboží se projevují převážně viditelné vady, jako například ztráta lesku, odření, poškrábání a koroze, které jsou důvodem pro vyřazení zboží z prodeje. U měkké textilní galanterie lze charakterizovat vady zboží obdobně jako u zboží textilního.

Skladování textilního zboží

Textilní zboží se skladuje obvykle při teplotách od 10 °C do 25 °C při relativní vlhkosti vzduchu do 70 %. Obzvláště citlivá na vysokou vlhkost vzduchu a výkyvy teplot je kovová galanterie, neboť zde může dojít: ke znehodnocení v důsledku koroze povrchu. Při skladování je třeba dále vyloučit sluneční záření a sálavé teplo topných a osvětlovacích těles. Podlahy mají být bezprašné a v celém skladu je třeba dbát na pravidelný úklid. Textilní výrobky se uskladňují buď zavěšené na ramínkách, nebo poskládané v regálech v takových vrstvách, aby se vlastní hmotností spolu s obalem nedeformovaly. Pokud se ukládají na podlahu, podkládají se dřevěnými rohožemi a umísťují se nejméně 1 m od stěn. Nebalené zboží se chrání před prachem přikrytím fóliemi nebo papírem.

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář