Jdi na obsah Jdi na menu
 


13. Elektrické spotřebiče pro domácnost - tepelné a motorové

24. 3. 2007

13. Elektrické spotřebiče pro domácnost – tepelné a motorové

Tepelné

Princip elektrických zdrojů tepla: V el. Spotřebičích se mění energie elektrická v tepelnou tím, že různé kovové materiály (slitiny) kladou procházejícímu elektrickému proudu odpor.

Patří sem?

Vařiče s přepínačem – vařič s přepínačem a dvojvařič patří mezi zákl. el. Spotřebiče domácnosti. Vařič má několikapolohový přepínač, kterým lze regulovat tepelný výkon. Každý jiný stupeň regulace má jiný příkon, takže provoz je hospodárný. 3-4 deskové vařiče jsou vhodné pro zabudování do kuchyňské linky. U nás se výrobou vařičů zabývá podnik ElektroPraga ve Hlinsku a vyrábí několik typů vařičů s označením ETA.

Elektrické sporáky – největší tepelný spotřebič  v domácnosti, připojuje se zvláštní elektrickou přípojkou ne třífázový proud. Elektrická trouba se dá použín nejen na pečení, ale také na grilování, při vypnutí spodních článků.. Prostor trouby osvětluje světelný zdroj a dvířka jsou doplněna v některých případech i skleněným oknem.

Varné panely, sklokeramické desky – hospodárnější vaření vysokofrekvenčním ohřevem. Deska je z krystalinického skla s dobrou tepelnou vodivostí. Pod graficky vyznačenými plotýnkami jsou indukční cívky napájené z generátorů s kmitočtem 25kHzOhřev infračerveným světlem z halogenových trubic je ještě rychlejší.Trubice s wolframovými vlákny naplněné halogenem pod sklokeramickou plotýnkou se během sekundy zahřejí na  teplotu přes 2000 °C.Prudké zahřátí uzavře póry masa a šťáva nestačí uniknout.

Grily – se používají pro pečení a grilování pokrmů. Pokrm se pokládá na grilovaní rošt nebo napichuje na jehlice či rožeň. Zde pomalé a rovnoměrné otáčení zajišťuje elektromotorek.

Mikrovlnné trouby – nevydávají teplo samo o sobě, jsou absorbovány molekulami vody, tuku a cukru. Při každé změně střídavého proudu dochází v potravině k rychlému střídání orientace molekul (přetočení)Výsledkem tření molekul je vznik tepla v potravinách. Energie mikrovln se tak přeměňuje v teplo uvnitř potravin. Jejich výkon je regulovatelný.

Elektrická víceúčelová pečící pánev – je určena pro rychlou přípravu pokrmů smažením, dušením, zapékáním a vařením při zachování vysoké výživné hodnoty potravin. Skládá se z teflonového pekáče, do kterého se zasouvá zástrčka s čidlem termostatu  a regulačním kotoučem. Termostat má 6 hodnot, doutnavka signalizuje činnost termostatu.Topné těleso je zalito ve spodní části pekáče.

Fritovací hrnec – slouží ke smažení potravin všeho druhu, některé typy se dají použít i jako jogurtovače a na vaření.Rychlá příprava, nepřepalování tuku, nepřenášení pachů., různé obsahy hrnců.

Ponorný vařič – do vody mají výhřevná tělesa vyrobená z nerez materiálů. Skládá se z trubice stočené do šroubovice, která se ponoří do nádoby s vodou a z držadla z plastu, kterým prochází přívodní šňůra.Jsou určeny pouze pro ohřev vody. Zvláštní konstrukce vyžaduje dodržování určitých bezpečnostních zásad, např. voda musí dosahovat v rozmezí od minima po maximum mezi ryskami na spirále,připojuje se do el. Sítě až po vložení do nádoby s vodou, horký se nesmí ponořovat do studené vody apod.

Bojlery  přepadové, průtokové a tlakové.

Přepadové – vlastní nádoba je od vnějšího pláště  tepelně izolována, aby se zabránilo  tepelným ztrátám. V zásobníku, který je trvale naplněn vodou je umístěn topný odporový článek a termostat. Výtok teplé vody nastává otevřením ventilu, kterým se vpouští  do zásobníku studená voda. Studená voda vytlačuje ze zásobníku teplou vodu přepadovou a výtokovou trubkou.

Tlakové  – se používají pro zásobování kuchyní a koupelen. Nádrž je ze silného ocelového plechu, která nese tlak vodovodního potrubí, na které je trvale připojen. Na výtokovou trubku lze připojit větší počet odboček do různých míst spotřeby.

Průtokové – se používají na rychlé ohřátí malého množství vody, nemají zásobník a voda se ohřívá topným článkem.

Kávovar – menší nádoby vyhřívané plošným výhřevným tělískem kruhového tvaru s tepelně odolnou izolací.

Žehlička - je po žárovce nejstarší elektrický spotřebič. Uhlazuje povrch tkanin působením tepla. Pracovní plocha žehličky je z hliníkové slitiny a obsahuje trubičkový výhřevný článek podkovovitého tvaru. Zalití článků přímo do pracovní desky způsobuje rychlé ohřívání žehličky, protože hliník a jeho slitiny mají velmi malou tepelnou vodivost. Uprostřed pracovní plochy je v komůrce umístěný termostat, který po dosažení zvolené teploty automaticky vypíná proud. U moderních žehliček je zabudována žárovka nebo doutnavka. Po dobu žehlení doutnavka signalizuje samočinné zapínání a vypínaní proudu termostatem, který stále udržuje nastavenou teplotu. Termostat spolehlivě zajišťuje regulaci teploty i při poklesu proudu v síti. Běžnou funkcí u dnešních žehliček je napařování a kropení. Do nádržky se nalije odměřené množství vody. Z nádržky odkapává voda do odpařovací komůrky a odtud po odpaření vystupuje už jako pára několika otvory v pracovní ploše. Kropení se provádí stlačením zvláštního tlačítka, při kterém se vystřikuje jemný proud vody z trysky před žehličkou.

Horské sluníčko - V horském sluníčku je zdrojem ultrafialových paprsků rtuťová výbojka. Baňka výbojky je zhotovena z křemičitého skla, protože sodnovápenaté sklo nepropouští ultrafialové paprsky. Kombinací ultrafialového a infračerveného záření se dosahuje léčivých účinků přirozeného Slunce. Výbojka se uvádí do provozu současně s infrazářičem. Infrazářič je možno zapnout samostatně. Ozařování je možno asi po 5 minutách kdy se už výboj ustálil. Po každém vypnutí se horské sluníčko může znovu zapnout, až po vychladnutí výbojky asi na 25º C. Při vyšší teplotě nenastane výboj. S ozařováním začínáme 1 – 2 minuty při vzdálenosti 100 – 150 cm. Při dalším ozařováním se čas prodlužuje o 1,5 min. Při ozařování je vždy nutno používat ochranné brýle, jinak hrozí těžký zánět očních spojivek. Horské sluníčko má léčebné, zvyšuje imunitu, chuť k jídlu, napomáhá při zotavování po těžké fyzické námaze.

Elektrická remoska - Elektrická remoska se používá na pečení, dušení, smažení a vaření. Topný článek je umístěn ve víku remosky. Feno-plastové držadlo připevněné na víku remosky je zakončeno zásuvkou na připojení vodiče. U větších remosek není držadlo pevně spojeno s víkem a zástrčka se zasouvá přímo do víka. Víko remosky má průhledné okénko, které umožňuje pozorovat průběh přípravy pokrmu. Přesto, že remoska nemá termostat udržuje si při přípravě pokrmu stejnou teplotu. Nádoba remosky je z leštěného plechu.

Remoska se při přípravě pokrmů umísťuje na stojánek, který je ve výbavě.

Podušky a dečky - Elektrická poduška je určena pro ohřívání těla případně lůžka. Celý vyhřívací systém je uložen ve dvou nehořlavých obalech a povrch je chráněn povlakem z prací tkaniny. Aby vlhkost nemohla způsobit úraz el. proudem je poduška chráněna dalším obalem z plastu. Dva výhřevné články tvoří azbestová šňůra ovinutá odporovým drátem. Termostat udržuje rovnoměrnou teplotu a je zašitý v podušce. 

Elektrické pájky - Transformátorová pájka se používá na pájeni spojů v elektrotechnice. Hrot této pájky tvoří smyčka z měděného drátu, která je připojena na sekundární vinutí transformátoru. Transformátorová pájka je připojena na sít a spíná se tlačítkem. Během několika vteřin se ohřeje pájecí smyčka na potřebnou teplotu. Pájka má tvar pistole a její malý rozměr a konstrukční řešení umožňuje pájení el. obvodů i u přístrojů s velkým množstvím el. prvků obtížně přístupných.

Elektrický infrazářič - Elektrický infrazářič má jako zdroj tepla keramické těleso nebo ocelovou trubku. Zdrojem tepla je odporový vodič ohřívající se průtokem el. proudu. Tvarovaný reflektor z leštěného hliníku usměrňuje tepelné paprsky ve vhodném směru. Infrazářič je účinnějším zdrojem tepla než přímotopná el. kamínka. Infračervené paprsky, které jsou paprsky tepelnými, mají schopnost se šířit přímočaře a po dopadu na předměty prohřívají jejich povrch. Infrazářiče se používají v domácnosti především na vytápění koupelen.

Elektrická akumulační kamna -  se používají k vytápění místností. V akumulačních kamnech se teplo vyrobené přeměnou elektrické energie akumuluje (shromažďuje) v masivní keramické hmotě. Ta je tak velká, aby se teplem vyhřála za dobu vytápění, která obyčejně trvá od  22:00 – 6:00, tedy 8 hodin. Takto akumulované teplo se během dne uvolňuje. Vzduch v místnosti odebírá teplo keramické hmotě (šamotu) a tím zahřívá prostor. Akumulační kamna se vyhřívají laciným nočním proudem a akumulované teplo se vyzařuje během dne. 

Teplo z kamen se může uvolňovat třemi cestami.

1)       povrchem kamen,

2)       prouděním vzduchu kanálky vyhřátého akumulačního bloku

3)       nuceným prouděním vzduchu, které způsobuje ventilátor zabudovaný do kamen.

Elektromotory – princip činnosti elektromotoru 

 Elektromotor je elektromechanický spotřebič, který přeměňuje elektrickou energii na mechanickou. Činnost elektromotoru je založena na fyzikálním principu pohybu vodiče v magnetickém poli. Elektromotor pracuje spolehlivě, není hlučný, je hospodárný a neznečišťuje zdravotní prostředí.

Základní rozdělení elektromotorů - Pro pohon elektromotoru v domácnostech se používají dva druhy jednofázových elektromotorů: komutátorový a indukční s kotvou nakrátko - synchronní.

Štítkové údaje - Charakteristické hodnoty motoru jsou vyznačeny na jeho štítku. Štítek obsahuje tyto hlavní údaje: výrobce, druh a typ výrobku (AFZ322/2), druh proudu, výkon, otáčky, napětí, odebíraný proud, maximální kroutící moment, frekvenci a dobu zatížení.

Štítkové údaje jsou velmi důležité pro provoz. Štítky se provádějí podle normy

Elektrické spotřebiče točivé – pračky, princip praní:Elektrická pračka je stroj je na praní prádla, ve kterém působí na prádlo mechanické a chemické vlivy. Chemickým vlivem jsou různé prací prostředky rozpuštěné ve vodě mechanický vliv vyvolává pohyb prádla v pracím roztoku. Pohyb je buď rotační nebo kruhový a je vytvářen pomocí mechanického zařízení pračky, která je obvykle na elektromagnetickém principu.

Nejpoužívanější pračky jsou:a) vířivé,            b) bubnové ( automatické ).

Vířivé - mají vířič ve tvaru lopatkového kola na straně prací nádoby. Vířič je poháněn jednofázovým elektromotorem. Otáčením vířiče se prádlo a prací roztok uvedou do pohybu. Prádlo je přitahováno do středu vířiče a při přiblížení k němu je odhazováno do strany. Prací účinek je proti jiným pračkám mnohem vyšší a doba praní je relativně krátká. Opotřebení prádla je však větší a proto je třeba dbát pokynu návodu.

Točivé, automatické - Automatická pračka má vodorovně uložený prací buben z antikorozního materiálu. Buben se střídavě otáčí v jednom a druhém směru. Mechanickým pohybem se prádlo v bubnu převaluje. Přichází rovnoměrně do styku z pracím roztokem. Pro praní a odstřeďování slouží elektromotor s dvojitým vinutím, které umožňuje pomalé otáčky v bubnu při praní a vysoké otáčky při odstřeďování.                Automatické pračky lze používat všude tam, kde je k dispozici tlaková voda, odpadní potrubí a el. přípojka. Jsou výhodné pro praní všech druhů prádla při různých teplotách. Průběh praní řídí automaticky programátor. Na jeho stupnici jsou vyznačeny jednotlivé operace – programy, které se nastavují voličem. 

Elektrické odstředivky-ždímačky - odstraňují přebytečnou vodu z prádla při praní a máchání. Odstředivka je poháněna jednofázovým motorem na jehož hřídeli je upevněn kuželovitý buben s odtokovými otvory.

Mixér - Základem mixování je pohyb tekutiny. Proto každé mixování začíná tím, že se do mixéru nalije voda, mléko, olej a podobně. Rotující nože mixéru uvedou tekutinu a přidanou potravinu do prudkého vířivého pohybu a při tom ji současně rozmělňují. Mixování je tedy rozmělňování potravin v kapalině na kašovitou směs. V mixérech se také připravují různé nápoje krémy, pomazánky, mléčné a ovocné koktejly…

Kuchyňský robot - Jsou to víceúčelové stroje, jejichž pohonnou jednotkou je jednofázový indukční motor s kotvou nakrátko, který se rozbíhá pomocnou rozběhovou fází. Motor je pevně spojen s převodovou skříní, která redukuje jeho otáčky. V horní části pohonné jednotky je bajonetový uzávěr k nasazení a upevňování jednotlivých strojků. 

Mlýnky na kávu - Kávové mlýnky se používají pro mletí suché pražené kávy. Vyrábějí se buď jako jednoúčelové strojky nebo jako přídavné strojky k robotům a mixérům. Rozemletí kávy se dosahuje buď dvěma kovovými drážkovanými válečky, které se otáčejí proti sobě, nebo pomocí dvou konických rýhovaných kuželů. Jemnost mletí lze nastavit vzdáleností mlecích kamenů. Druhým typem mlýnku na kávu jsou mlýnky tříštivé, kde se otáčením nožů a vysoké rychlosti tříští zrnka kávy až na jemný prášek. Výhodou tříštivých mlýnku je to, že i když připravují maximálně 50 g mleté kávy při jednom mletí, zachovává si mletá káva své výrazné aroma. Tento typ mlýnků se nesmí zapnout bez náplně, neboť vysokou rychlostí otáčení dojde v krátké době k roztržení motorku.

Vysavače - Základem vysavače je elektrický motor, který otáčí rotorem turbínky. Turbínka nasává vzduch do krytu vysavače pevnou nebo ohebnou přívodní koncovou trubicí. Nasávány vzduch strhává s sebou prach a nečistotu, které se zachycují v papírovém nebo plátěném pytlíku. Vzduch potom prochází trubkou a vyfukuje se na druhou stranu vysavače. Po naplnění prachem se papírový pytlík vyhodí. Kolečka na spodní části vysavače umožňují pohyb. Na horní části vysavače je obvykle umístěn vypínač, kterým je možno ovládat u některých typů i pohon. Ruční vysavače mají podstatně menší hmotnost, což umožňuje pracovat s celým agregátem i se příslušným nástavcem.

Ventilátory - Elektrické ventilátory jsou zařízení, které vyvolávají intenzivní proudění vzduchu. Používají se též k odsávání par, pachu a tepla vznikajícího při vaření. Bývají zabudovány v kuchyňské lince nad sporákem. Tyto ventilátory jsou napojeny na potrubí vedoucí do ventilační šachty domů. Okenní ventilátory jsou zabudovány v oknech nebo stěnách místností a slouží k výměně vzduchu. Jsou poháněny jednofázovým asynchronním motorem. Na hřídeli tohoto elektromotoru je připevněna několikalistá vrtule z ocelového plechu nebo plastu, chráněná mřížkou.

Holící strojky - Elektrickým holícím strojkem se holí na sucho tzn. bez zdlouhavého mydlení tváře. Holení el. strojkem nepoškozuje pokožku a provádí určitou masáž tváře. V praxi se uplatnily dva druhy holících strojků, vibrační a rotační. Vibrační holící strojky posouvají planžetu – nůž prostřednictvím kotvy elektromagnetu. Kotva kmitá v magnetickém poli střídavého proudu. Rotační holící strojky posouvají jednu, dvě nebo tři korunkové frézy. Frézy otáčejí el.m. buď přímo – v bateriových strojcích, nebo převodovými ozubenými kolečky – v síťových strojcích. Frézy bývají odpružené, aby lépe přilehly na pokožku. Síťové holící strojky se kombinují se stříhacími, kterými je možno zastřihnout vlasy.

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář