Jdi na obsah Jdi na menu
 


52. hodina Bižuterie

31. 1. 2009

52. hodina Bižuterie

Slovem bižuterie označujeme ozdobné oděvní doplňky vyráběné z kovu, skla, kůže a dalších materiálů (s výjimkou zlatnických předmětů vyráběných z drahých kamenů a drahých kovů). Stejným slovem pak označujeme i specializované prodejny s tímto sortimentem. Mezi bižuterní zboží patří náramky, korále, náušnice, brože, náhrdelníky, ozdobné jehlice, sponky do vlasů apod.

Z historie korálků:

Šperk z korálků sloužil spíše jako talisman, amulet nebo znak postavení. Často byl symbolem hodnosti nebo určitého náboženství. 

Korálky se ale také používali jako platidlo zejména do dob renesance, kdy se začaly šperky nosit pouze jako ozdoby

Materiály používané k výrobě bižuterie:

Sklo, keramika

Plast - Výhodou plastových korálků je široká rozmanitost ve tvarech a struktuře - hladké, vlisované či s popraskaným efektem.

Rhodiovaná ocel  - šperkařská ocel s nánosem slabé vrstvy rhodia / zdravotně nezávadné, bez obsahu niklu a olova/

Dřevo – tuzemské, exotické

Hypoalergenní kovy - nealergenní materiály - nerezový drát, zubařský drát Osteoxit s lékařským atestem a drát z lakované mědi.

Minerály  - korál, perleť, papua mušle

Vinuté perle - jsou ručně vyráběné korálky v malých originálních kolekcích. Jsou z kvalitního silnějšího skla, do kterého se často přidává pravé trhané stříbro nebo se pak ručně domalovávají. Každá perle tak originální.

Swarovski – rakouské krystaly

Kůže a textil

Tombak – štras - postříbřený, rhodiovaný,

Co znamenají jednotlivé pojmy?

- rokail, rokailové korálky: velice drobné skleněné korálky, větsinou do velikosti 3 mm

- ohňovky: broušené skleněné korálky 

- adjustační řetízek: řetízek používaný u zapínání náhrdelníků a náramků, který umožnuje si nastavit vlastní délku šperku podle toho, do jakého očka adjustačního řetízku zapnete karabinku

- americké zapínání: zapínání tvořené tyčkou (T), která se provlékne protilehlým kroužkem (O), umožnuje snadné zapnutí jednou rukou, což je velmi praktické, když si např. náramek zapínáte sami jednou rukou 

- paměťový drát: používá se k výrobě náramků, které nepotřebují zapínání, protože drží tvar a zároveň jsou ohebné při navlékání na zápěstí

Materiály na navlékání

Podle velikosti otvoru v korálku a také podle stylu a charakteru, který má hotový výrobek mít, se vybírají rozličné navlékací materiály.

1) Perlové hedvábí - je to nejkrásnější a nejúčelnější materiál, na jaký lze korálky s malými otvory navléci. Existuje v mnoha tloušťkách a barvách, na počátku nitě je tenký drátek.

2) Nylonové nitě - k dostání v různých tloušťkách. Jsou levné, ale obtížně se na nich vážou pevné uzle. Nejlépe je na konci ukončit smyčkou a zamáčknout rokajlem.

3) Bavlněné pružné nitě - ty lze použít zejména u dřevěných korálků. Skleněné mívají ostré hrany, o které by se mohla nit přetrhnout. 

4) Guma - je k dostání v mnoha tloušťkách a barvách. Výhodou je, že náhrdelníky či jiné výrobky můžete zakončit pouze uzlem, který schováte pod korálek.

5) Ocelový drát s povrchovou vrstvou z umělé hmoty - skvěle se hodí k navlékání těžkých korálů ze skla nebo drahých kamenů.

6) Kožený řemínek - k dostání je v různých tloušťkách, barvách a kvalitách. Při nákupu korálků musíte dbát na to, aby jejich otvory byly dostatečně velké.

7) Kroužky na krk - nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vyrobit ozdobu krku. Často jen stačí navléknout jediný korálek na drát, po stranách korálku použít zamačkávací rokajl (aby korálek byl pevně umístěn na jednom místě). Kroužky jsou vyráběny z pevného nebo pružného drátu.

8) Řetízek - v pravém slova smyslu řetízek nepatří mezi navlékací materiály jako takové.  Pomocí nýtovacích drátků či jehel a spojovacích kroužků se dá řetízek napojovat mezi korálky ( na ketlovacích jehlách, nýtech).

9) Ketlovací jehly, ketlovací nýty - ketlovací jehly a nýty jsou vyrobeny z měkkých kovů, dále jsou galvanizovány  a tím nám jejich povrch připomíná zlato, stříbro, staroměď či starozlato. Drátky mají tloušťku 0,6 nebo 0,7 mm. Používají se při tzv. ketlování. Korálek se navleče na jehlu či nýt a vytvoří se očko, do kterého se zachytí další ketlovací jehla či nýt .... a tak pořád dokola.

Uchovávání  bižuterie

Kovové části šperků mohou časem oxidovat a měnit svou barvu (tzv. zažloutnout). Zabránit tomu lze uchováváním na tmavém a suchém místě. Není také vhodné se s bižuterií sprchovat nebo koupat.  Chraňte před tvrdými předměty, nárazem a pádem.

Chránit před stykem s chemickými prostředky, parfémy, krémy, mořskou vodou, chlorem apod.

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář