Jdi na obsah Jdi na menu
 


45. a 46. hodina Ostatní drobné zboží

30. 1. 2009

45. a 46. hodina Kancelářské potřeby

Kancelářská sešívačka, někdy lidově zvaná koník, je drobné technické kancelářské zařízení, které slouží k mechanickému spojování papírových tiskovin pomocí tenkých drátků. Jedná se vlastně o malou speciální ruční ohýbačku tenkých ocelových drátků. Sešívačka se skládá z pevné části, která tvoří základnu zařízení a pohyblivé části, v níž je umístěn pružinový zásobník drátků (sponek), které mají tvar širokého písmene "U". Stlačením horní části sešívačky dojde k uvolnění jednoho drátku (sponky) ze zásobníku a k jeho posunu do vodící dráhy. Ostré konce drátků proseknou resp. propíchnou spojované papíry, nárazem o pevnou spodní tvarovanou část zařízení se drátky ohnou o 90 a více stupňů směrem k rovině papíru a papíry tak mechanicky spojí - sešijí kovovým drátkem. Jedná se rychlou, levnou, spolehlivou a materiálově nenáročnou metodu spojováni tiskovin, která se běžně užívá i při strojním sešívání časopisů, sešitů a dalších předmětů složených z většího množství papírových listů. Toto spojení je i zpětně poměrně jednoduše rozebíratelné.

Špendlík je drobný předmět všední denní potřeby užívaný zejména v krejčovství a v kancelářské praxi. Jedná se o tenký ocelový drátek na jednom konci opatřený hrotem, na opačném konci vybavený hlavičkou pro jeho snadný úchop prsty. Používá se pro vzájemné spojování plochých tenkých předmětů, v krejčovství pak tuto lidskou činnost nazýváme špendlení. Špedlíky se vyrábějí v různých velikostech a provedeních, liší se především svojí hlavičkou, která může být pestře zabarvená a ergonomicky vytvarovaná.

Kancelářská sponka V kancelářské praxi se běžně používají různé typy sponek pro vzájemné spojování respektive spínání papírových předmětů, respektive různých písemností. Může se jednat o jednoduché pérové sponky, které se na svazek papíru navlékají, respektive nasazují. V kancelářských sešívačkách se používají ale i sponky sešívací, což jsou vlastně dvojitě zahnuté ocelové drátky.

Penál je přenosné pouzdro určené pro bezpečné uložení a přepravu psacích potřeb. Jako takový patří mezi základní školní pomůcky. V dřívějších dobách bylo jeho používání velmi rozšířené, neboť penál také plnil funkci ochranného obalu, jenž zamezoval zašpinění ostatních věcí inkoustem z psacích per. Původní penály byly dřevěné. Nověji používanými materiály jsou kůže, plátno a plasty. Kromě základních psacích potřeb lze do penálu vkládat i další běžné kancelářské potřeby jako je mazací guma, nůžky na papír apod.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář